חסר רכיב

ד"ר ולדמר נתן (1900- 1994)

ולדמר ירמיהו נתן נולד ב- 1900 בשטטין, גרמניה (היום שצ'צ'ין בפולין). אביו, יוליוס נתן היה סוחר, שעסק תחילה בכובעים ומאוחר יותר בשעונים. סבו של ולדמר היה הרב וראש הקהילה בעיר רנדסבורג בצפון גרמניה (בגבול דנמרק). המשפחה עברה דרך ברמן להמבורג ב- 1907, שם גדל ולדמר עם הוריו ואחותו הצעירה ממנו. ב- 1917 עבר ולדמר בחינות בגרות מקוצרות, כדי שיוכל להתנדב לצבא הגרמני. הוא נלחם יחד עם יוליוס אביו בחזיתות צרפת ובלגיה. כשחזר מהמלחמה היה פציפיסט וסוציאליסט, ונשאר פציפיסט כל חייו. ב- 1919 החל ללמוד רפואה באוניברסיטת המבורג, שאך זה נוסדה, המשיך ללמוד בברסלאו ובקיל, שם סיים את חוק לימודיו וקיבל תואר דוקטור והסמכה לרופא. בהמשך התמחותו כרופא פנימי עבד בבתי חולים שונים, ובשנות ה- 30 היה בבית החולים האוניברסיטאי בפרנקפורט בדרכו לקבלת הסמכה כרופא בכיר. בפרנקפורט הכיר את אשתו עליזה, שהייתה אחות באותו בית החולים. מייד לאחר עליית הנאצים לשלטון ב- 1933 פוטרו השניים שהיו מאורסים מבית החולים.

בספטמבר 1933 התחתנו בהמבורג ומייד אחרי כן עלו ארצה. תחילה גרו במחנה לעולים חדשים ליד חדרה, ומשם עברו לרחובות, בה היו לולדמר חברים שעלו ארצה מהמבורג כבר בסוף שנות ה- 20. ולדמר רצה להיות חלוץ ועבד תחילה בפרדסי רחובות, בעוד אשתו עבדה באופן פרטי כמטפלת בילדים בבתים שונים.

בתחילה התגוררה המשפחה בצריף ברחוב עזרא, ומשם עברה לדירת גג בשכונת שעריים. ב- 1935 נולד אורי, בנם הבכור, ובאותה שנה אימו של ולדמר עלתה ארצה וגרה יחד איתם עד פטירתה ב-1947. אחרי הולדת הבן מיכאל ב- 1938 המשפחה עברה לגור ברחוב הרצל 152 (מול מגרש מכבי), בדירה בה ולדמר פתח את מרפאתו שפעלה שם עד צאתו לגמלאות בשנת 1967.

הבית ברחוב הרצל 152
הבית ברחוב הרצל 152

ולדמר עבד בעיקר בקופת חולים “עממית”, ובמרפאתו קיבל גם את לקוחותיו הפרטיים. זמן קצר הוא שרת כרופא במלחמת העצמאות בנגב. בשנת 1952 יצא לשנת שבתון ללונדון, שם התמחה ברפואת ריאות ובעיקר במחלת השחפת. כשחזר היה בין מקימי ”הליגה למלחמה בשחפת” בישראל. במסגרת זו ניהל את מרפאת השחפת שהקים בבאר שבע, שם טיפל בין השאר במשפחות בדואיות רבות. ולדמר היה למדן וכל חייו למד נושאי רפואה שעניינו אותו, הקים ספריה רפואית לכל רופאי רחובות, ששוכנה בבניין מגן דוד אדום, ברחוב הרצל. ב- 1958 המשפחה עברה לגור בביתם החדש בדרך יבנה 52 ברחובות קרוב לכניסה למכון וייצמן, שם היו לולדמר לקוחות רבים. 

ד"ר ולדמר נתן ואשתו במרפאה ברחוב הרצל
נתן ולדמר


מיכאל הבן סיפר, כי בביתם ניגנו הרבה מוסיקה קלאסית. אביו ניגן בפסנתר, אחיו אורי ניגן על צ’לו ומיכאל ניגן שנים רבות בכינור וויולה. הם קיימו חוג של מוסיקאים ובערבי שישי רבים ניגנו אצלם רפרטואר מגוון של מוסיקה קלאסית. לעתים הם הצטרפנו לחוג המוסיקה של ד"ר קורט לוינסון. שני הרופאים קורט וולדמר ניגנו בפסנתר והיו מיודדים, ואורי הבן למד לנגן יחד עם גבי, בנו של קורט לוינסון אצל המורה חיים בודנשטיין, נגן צ'לו בתזמורת הפילהרמונית בתל אביב.

בני המשפחה מנגנים
קונצרט

אורי עזב את הארץ לדנמרק ב- 1957 למד שם חקלאות הקים משפחה והתמחה בהגנה על גידולים חקלאיים בפני מזיקים שונים.
מיכאל למד שנה באוניברסיטה העברית בירושלים והמשיך את לימודי הסוציולוגיה, היסטוריה ומדעי המדינה בהמבורג בגרמניה מ-1960.
ההורים עזבו את רחובות ב- 1969 ועברו להמבורג. ולדמר נרשם לאוניברסיטה בהמבורג ושמע בעיקר הרצאות בסוציולוגיה ופוליטיקה בגלל התעניינותו בעבודתו של מיכאל, שהיה יועץ ארגוני ואף היה זמן מה יועצו של הקאנצלר וילי ברנד, בשנות שלטונו הראשונות.
ולדמר, במסגרת לימודיו, עסק בין השאר בטיפול ושיקום של אסירים משוחררים.
עליזה, רעייתו מתה בתאונת דרכים בשעת טיול מאורגן בנורבגיה ב- 1974.
ולדמר נתן נפטר בהמבורג ב- 1994.

מקורות: מיכאל ק. נתן

כתב וחקר - צביקה תדמור
חסר רכיב