חסר רכיב

עמיחי גורי ( 1947-)

13/01/2019
עמיחי גורי נולד ב- 1947 ברחובות. בן לצביה [ברונשטיין] ויצחק גורי שעלו מפולין לארץ ישראל בשנות ה-30 של המאה ועשרים. הם קיבלו חינוך ציוני בבית הוריהם. הבית בו גדל עמיחי היה בית ציוני, חופשי-ליברלי, והוריו היו בעלי דעות סוציאל-דמוקרטיות. משפחתו הייתה מבני מעמד הביניים.

אביו היה מנהל חשבונות במפעל "פרי-תנובה" ברחובות, ואמו היתה מזכירה ב-"תחנת הניסיונות", שלימים הוסבה ל- "מכון וולקני". תחנת הניסיונות שכנה אז בתחומי מכון וויצמן של היום. אחיו של עמיחי, אהוד ז"ל, נפל בעת מילוי תפקידו בשנת 1972.

עמיחי למד ברחובות בביה"ס הממלכתי א' ע"ש משה סמילנסקי, ואחר כך בבית הספר התיכון המאוחד "תמ"ר". לאחר שירותי הצבאי למד בטכניון בחיפה, בפקולטה להנדסה חקלאית סביבתית, והוא עוסק בתכנון מערכות מים וביוב ובניהול פרויקטים בבנייה.

בשנת 1971 נישא לרעייתו רחל, בתם של סוניה ונחום ליפקין ז"ל. נחום, אביה, נהרג במלחמת העצמאות, בעת ההפצצות של חיל האוויר המצרי על המושבה רחובות. רחל היתה אז תינוקת בת תשעה חודשים ולא זכתה להכיר את אביה.

אמו נטעה בו את האהבה לאמנות הציור, והוא החל לצייר בגיל הגן. בביה"ס היסודי נטל חלק בשיעורים ובחוגי הציור ובימי בגרותו למד כשנתיים אצל הצייר סטפן אלכסנדר בראשון לציון. הציור עבורו הוא תחביב אהוב. מצייר בצבעי פסטל על גבי נייר, קרטון או לוח דיקט וכן בשמן על בד.
לאחר שנישא לרחל מבית ליפקין, התוודע לציוריו של רפאל ליפקין ז"ל, דודה של רחל, אשר נהרג בהפצצה יחד עם אחיו נחום ז"ל.

ציור הבריכה בפרדס מינקוב, צויר בשנות השבעים. את הבריכה היבשה, שהייתה ממתיקת סוד נעלם, היה מרבה לפקוד בשנות נעוריו עם חבריו, בשיטוט חולם ובלתי פוסק בשבילים האדומים הנעלמים בין פרדסי המושבה.

בשנות נעוריו קרא את הספר "ששה סיפורי קיץ" של ס' יזהר, אך בזמנו לא קישר בין הבריכה לסיפור. משהתברר לו ה"מעמד" המיוחד של הבריכה, ניטע בו דחף לציירה.
חסר רכיב