חסר רכיב

קפה ג'מייקה

עליתי ארצה בגיל 19. תרבות שתיית הקפה האיטלקי הייתה כבר מושרשת בי היטב. כאן מצאתי נס-קפה, קפה שבאיטליה לא נחשב בכלל לקפה ושאני לא נגעתי בו.

יום אחד, בזמן שהותי באולפן בקיבוץ נען הציעו לי ספלון קפה קטן, הדומה במקצת לספלון אספרסו: קפה טורקי. לא שתיתי אף פעם כזה אבל המראה הדומה לקפה האהוב והרצון לשתות קפה טוב, שכנעו אותי. לגמתי קצת - לא רע - חשבתי, ושתיתי אותו עד הטיפה האחרונה... ברגע זה קלטתי שסוף הקפה לא דומה להתחלתו...ירקתי מה שיכולתי: חלק יצא, חלק נבלע. אף אחד לא הזהיר אותי שקפה טורקי לא שותים עד הסוף! מאז אני בקפה טורקי לא נוגעת.

כאשר התחתנתי הבאתי בנדוניה מקינטה, הדבר הכי קרוב והכי טוב שבעזרתו ניתן להכין קפה.
כל יום הייתי שותה 2 או 3 ספלים ומכבדת בהם את אורחיי. הם פחות אהבו את הקפה והיו רגילים לספלים הגדולים של הנס-קפה, חשבו שאני קמצנית גדולה להגיש ספל כזה קטן! בנוסף, בהיותם רגילים לקפה הטורקי, היו משאירים חצי ספלון מלא משוכנעים שיש שם אבקת קפה, ולא היו מאמינים שהייתי אומרת להם שאפשר לשתות כולו.

בהתחלה אימי הייתה שולחת לי בדואר מאיטליה את הקפה עד שיום אחד גיליתי ברחוב אחד העם 4 ברחובות חנות קטנה ומטריפה שריח הקפה באוויר הביא אותי לשם. בעל החנות, חיים, היה קולה, טוחן ומערבב את פולי הקפה לפי דרישת הלקוח: לטורקי, לאספרסו, לפילטר ועוד. מכונת הקלייה הייתה תופסת רוב שטח החנות. על הקיר שורה של מגירות עם סוגי הקפה מכל העולם. ומכונת טחינה שאפשר היה לכוון עובי הטחינה. מידי פעם הייתה שם גם ערימה של קרטוני ביצים להשלמת הכנסה.

בעל החנות היה תמיד מקבל את הלקוחות בחיוך גדול ומילים חמות ומתעניין בשלומם לחנות היו קוראים, אם זיכרוני אינו בוגד בי-jamaica- והשם היה כתוב על השקיות שבעל החנות היה ממלא בקפה.

שנים רבות קניתי שם, גם בגלל הקפה וגם בגלל האיש החביב. יום אחד מצאתי החנות סגורה. וכך נודע לי שבעל החנות נפטר בטרם עת מהתקף לב. השנים עברו ,לארץ הגיעו המכונות המושלמות להכנה קפה איטלקי אמיתי, אבל לא שכחתי איש הקפה והחיוך שלו עד שלא מזמן שעברתי משם הרחתי שוב... ריח קפה! באותו מקום בדיוק נפתחה שוב חנות קפה! נכנסתי ולא יכולתי שלא לשאול את המוכרת אם היא קרובת משפחה של האיש. לא, היא ענתה לי. הרבה שואלים אותי. כנראה שיש רבים שזוכרים את החנות הקטנה ההיא.

סבינה סעד 25.7.2011

לקורות החיים המלאים של סבינה סעד - קישור

קפה ג'מייקה
חסר רכיב