חסר רכיב

אוסף חומרים על בית ספר התיכון ע"ש דה-שליט-חטיבה עליונה

בית ספר התיכון ע"ש עמוס דה-שליט, או כפי שנקרא בראשיתו, הגימנסיה, נוסד ב- 1938 המחזור הראשון סיים בשנת 1942. ראשיתו היתה בבית ברחוב גורודיסקי, ואחרי התערבותו של ד"ר הברשיים ,שאליו הצטרפו, בכור לוי, טוביה מילר, ב.צ. הורביץ, ברק ואחרים , עבר בית הספר למשכנו הקבוע, בו נמצא עד היום בבית סלוצקין. במקור היה זה בית פרטי של משפחה אוסטרלית, ברחוב מנוחה ונחלה, לימים שונה שמו לתיכון מאוחד רחובות (ת.מ.ר), ולאחר מכן נקרא ע"ש עמוס דה-שליט, המנהל הראשון היה ד"ר משה ירדני- זקהיים וכיהן בתפקיד כשנה.

האוסף כולל חומרים שונים משנות פעילותו של בית הספר: עיתונים וחוברות, ספרי מחזור, תעודות, אוסף של מידע על טקסים שנערכו בבית הספר ביום הזיכרון לחללי מלחמות ישראל וביום השואה, הפעלות לשיעורי חינוך לימי הזיכרון, תוכניות לימוד במקצועות שונים ותוכניות ייעוץ. בנוסף, חומרים שנאספו לכנס המחזורים שנערך בשנת 2003, וביניהם: אוסף של תמונות מאירועים שונים שהיו תלויות בתערוכה, שהוקמה לכבוד הכנס, תמונות מאירועי ספורט שהתקיימו בביה"ס במהלך השנים, תעודות עם ציונים, רשימות של מורים, תעודות הצטיינות והוקרה ,שהוענקו לביה"ס.

החומרים נאספו ע"י בתיה צוקרמן במהלך 46 שנות עבודתה בבית הספר.

תיכון דה שליט

ספרי המחזור ששמורים בארכיון הם מהשנים 2021-1983.

עיתונים שהופקו בבית הספר ובהם כתבות על סדר היום, ראיונות עם מורים ומנהלים, אירועים בבית הספר, טיולים ומסעות. בין העיתונים: "חבריא", "במחנה העבודה" משנת 1951, "דה-שליטון" 1984,"ידיעות של עמוס", "מעריב שלכם", "העיתון של עמוס, "מה קורא", "בסימן קריאה".

תיכופוניסט - חוברות שהופקו על ידי חברה חיצונית ובה רשימות של כלל תלמידי העיר ביניהם, תלמידי דה-שליט.

מידעונים- למורים ותלמידים על נוהלי בית הספר.

חוברות מסע, שהופקו לקראת המסעות לפולין ואחרי המסע.

מדיניות בית הספר: תנאי כניסה, שילוב תלמידים יוצאי אתיופיה בבית הספר, ענייני כספים, היקפי משרה, טלפונים סלולריים, תלבושת אחידה.

פרויקטים שהתקיימו בדה-שליט: "מורים חולמים", שילוב תלמידים ומורים, יום הקדיש הכללי 2007, טקס שנערך ביד לבנים, בשילוב תלמידי משלחת פולין, שהנפיקו חוברת עם סיפורי ניצולים. "נואמים צעירים" 2008, "חנוכה שמח" 2010, תלמידים יוצאים אל בתי-אבות, עולים חדשים, בתי חולים. הקמת קבוצת "פלג", תלמידים, למען נזקקים. 2010.שילוב תלמידים ב"עיר ללא אלימות"- 2018.

מגמות בבית הספר: מגמת המוסיקה הוקמה ב- 1993, מגמת הספורט הוקמה ב- 2008, מגמת אמנות, מגמת תקשורת, עם אוסף סרטים שהופקו במגמה כפרויקט סיום. מגמת התיאטרון, בשנת 2015 הוקם "רדיו השפלה", בהמשך הפך לערוץ, שמשדר ברדיו.
הקמת חדר מחשבים 2006. הקמת חדר גיאוגרפיה ע"ש שלומי כהן.

אוסף טקסים לציון יום הזיכרון לחללי מלחמות ישראל וליום השואה, שנערכו בבית הספר. כמו כן קיימות הפעלות לשיעורי חינוך לאירועים אלו.

כנס המחזורים (שהתקיים ב- 2003):
"קול קורא" לבוגרים, הזמנה, דף שאלות, הופק עיתון בשם: "ידיעות של עמוס ותמ"ר". התקיימו ראיונות עם בוגרים : דבורה ברושי, נעמי חסקלברג, הסופר יפרח , פרופ' ישעיהו פרידמן. קיים תמלול של ראיונות שנערכו עם מיש לפידות, עוזי בשיסט, אילנה הדני (דניאלי),עליזה גלזר (אבסיאן), נעמי חסקלברג.
קטעי עיתונות של תגובות לאחר הכנס: שרה סוריא (דוידוביץ), דב שגיא (סלומול), משה רגואן, אגי משעול, דוד עברי, מיש לפידות, אוהד מראני, עודד בן-עמי.
קיים לקט צילומים מהכנס, חלקם היו בתערוכה וחלקם נמצאים בארכיון, החל מתלמידי 1954 ועד 2003.

נתונים על הישגי תלמידים בבגרויות 1997-2010.

הזמנות לערבי מגמות האמנות, מוסיקה ותיאטרון (רשימת המופעים שהועלו בערב ושמות התלמידים המופיעים).

פוליטיקה בדה-שליט: פגישה עם שמעון פרס- 1995. משחק סימולציה ישראל-סוריה 2000, פעילות בנושא "נסיגה מהגולן" 2000. יום בחירות בהשתתפות חברי כנסת 2003. בית מדרש בנושא "יהדות ודמוקרטיה". פרויקט "דרך ארץ", עם קצינים בכירים מהצבא- 2010.

נבחרות ספורט והישגיהן ברמה המחוזית והארצית בתחומי ה-כדור-סל, כדור-עף, כדור-יד, אתלטיקה ,ריצות שדה.

הישגי תלמידים בתחרויות ארציות בתחומים שונים: אולימפידת המתימטיקה, פרויקט הכספות, ביולוגיה, אולימפידת הפיזיקה.

אוסף של קטעי עיתונים שנאספו במהלך השנים בכל נושא, הישגי תלמידים, מפגשי תלמידים עם סופרים, אירועים שקרו בביה"ס, מחאות, השבתות, הצטיינויות.
תוכניות לימודים ,ישנן תוכניות לימודים במקצועות השונים, כפי, שנערכו ע"י מורי המקצוע.

סיכמה: בתיה צוקרמן
חסר רכיב