חסר רכיב

משפחת סטולבוב

סיפרה: לינה נולמן (בשיסט) ז"ל

סבא זלקינד סטולבוב ורעייתו מרי גרו בלונדון, וגידלו משפחה בת שבעה ילדים: ארבע בנות (בקי, אידה, דינה וסיסי) ושלשה בנים (סאני, ג׳פרי וריצ׳רד). סבא עזב את עיירת הולדתו, ווידז׳ בליטא והגיע לאנגליה בשנת 1899, לאחר מות אביו שנפטר ממחלה בגיל צעיר. כבן הבכור, בהיותו רק בן 20, הוטל עליו לשאת בעול המשפחה. בילדותו למד ב״חדר״. בגיל שמונה אביו התחיל ללמד אותו לקרוא עברית ובגיל שתים-עשרה כבר ידע את השפה על בוריה וקרא ספרים בעברית. כבר אז התחיל להתעניין בציונות ונמשך אחרי תנועת ״חובבי ציון״.

באנגליה סבא חילק את זמנו בין עסקים לציונות. הוא עשה חייל בעסקיו (עסקי הפרוות) ונהיה לאדם אמיד. במקביל המשיך בפעילותו הציונית אשר התגברה בשנת 1917 עם הצהרת בלפור. באותה עת, חיים ויצמן ונחום סוקולוב, התחילו במשא ומתן על עתיד הארץ וסבא התחבר אליהם בתרומות ובמעשים. חלומו היה ליישב את כל בני משפחתו בארץ, לרכוש בה אדמות ולפתחן. בתמיכתו של ד"ר חיים ויצמן קיבל המלצה מההסתדרות הציונית לאפשר לו לתור את הארץ כדי לקדם את רעיונו.

בשנת 1927 הוא אמנם הביא את כל משפחתו ארצה, אבל רק שתיים מבנותיו, אמי רבקה (בקי) ודודתי דינה, נשארו בארץ וקבעו את ביתן ברחובות. דינה הגיעה ארצה בפעם הראשונה בשנת 1926 בליווי הזוג צבי ורחל שוורץ [הוריהם של רות (דיין) וראומה (ויצמן)] אשר בתקופת לימודיהם בלונדון, לימדו את ילדי משפחת סטולבוב, עברית. צבי את הבנות, ורחל את הבנים. אמי רבקה התחתנה בשנת 1929 עם אבי מרדכי בשיסט, מוותיקי האיכרים ברחובות.

הבנים הצעירים, ג'פרי (סמי) וריצ'רד (בני), למדו בבית הספר היסודי ברחובות, אבל חזרו לאנגליה להמשך לימודיהם האקדמאיים. לימים, בשנת 1986 ג'פרי ורעייתו הלן "עשו עלייה" והשתקעו ברעננה. הם הגיעו ארצה בעקבות בנותיהם. בתם רות ובעלה דוד רורקה ומשפתחם עלו ארצה בשנת 1981 ובתם ג'ודי ובעלה דני הילמן ומשפחתם עלו ארצה בשנת 1983. במהלך מלחמת לבנון השנייה, בשנת 2006, נפל בנם רס"ן בנג'י הילמן, קצין בסיירת "אגוז" של חטיבת "גולני", במהלך קרב עם מחבלי חיזבאללה. לדאבוננו, רק שלושה שבועות לפני כן רקדנו בחתונתו עם איילה, חברתו לחיים מזה שש שנים! לזכרו, הקימה המשפחה ברעננה את "הבית של בנג'י", שמשמש בית לחיילים בודדים, הנושא שהיה קרוב לליבו של בנג'י.

הסופר משה סמילנסקי, שסבא הכיר בלונדון, שכנע את סבא לגייס תורמים מאנגליה לשם נטיעת פרדסים ברחובות. סבא נרתם למשימה וגייס תורמים מבין מכריו. הם הקימו את "החברה האנגלית" הידועה בשמה Anglo-Palestine Citrus Company. בשנת 1931 ניטע "פרדס החברה" על שטח של 200 דונם ברחובות. לאור ניסיונו הרב, אבא, מרדכי בשיסט, נתבקש לטפל בנטיעת הפרדס ומונה למנהלו.

טקס נטיעת פרדס
טקס נטיעת פרדס החברה בשנת 1931 בהשתתפות בני המשפחה ובנוכחות משה סמילנסקי

לימים, עיריית רחובות הוקירה את פועלו של סבא זלקינד סטולבוב לפיתוח העיר רחובות בתחומי התעשייה והחקלאות וקראה על שמו רחוב בשכונת קריית משה.

רחוב סטולבוב
לינה נולמן מתחת לשלט רח' זלקינד סטולבוב

אבי מרדכי בשיסט, שכל עיסוקיו היו בתחום הפרדסנות ברחובות, קיבל אף הוא הוקרה מהעיר רחובות, כאשר בשנת 1973 קיבל את אות יקיר רחובות ובשנת 2006 נקראה על שמו "דרך מרדכי בשיסט" המובילה לפרדס המשפחה, עליו הוקמה שכונת "גינות סביון", בטקס מכובד שערכה העירייה בהשתתפות כל בני המשפחה.

רחוב מרדכי בשיסט
חסר רכיב