חסר רכיב

סעדיה שרעבי- ראיון אישי [כדורגל ברחובות]

ראיון שקיימו משה אידלמן ואריה פלד עם סעדיה שרעבי במסגרת מיזם ראיונות עם כדורגלנים רחובותיים:

נולד  ברחובות בבית במרמורק בתאריך 14.10.19431, המיילדת הייתה שדרה כוכבי, שם ההורים של סעדיה היו דוד שנולד ב-1904 והאמה אילנה בשנת 1908 בתימן.

עלו לארץ כשהם צעירים מאוד, הגיעו יש למרמורק בשנת 1933.

האח הגדול מנחם שרעבי שנולד בתימן הוא היחיד שנולד שם מכול האחים, הוא נולד בשנת 1930.

האחות השנייה יהודית נולדה בארץ, האח השלישי יחיאל, הרביעי ישראל וסעדיה בן 80.

אחות ברכה נולדה בשנת 1943 והאח מתי בשנת 1945, אביבה בשנת 1947.

אסתר (אתי טורס) רעייתו של מוטי ברזילי בת 73, נחמה רעייתו של מנחם שרעבי אח של טוני שרעבי.

כיום בת 71, יוחנן האחרון בן 70 גר בטבריה.

סעדיה נשוי לאילנה ולהם שלושה ילדים, דוד 59, גיל בן 57 וליאת בת 50, 11 נכדים, 5 נינים והשישי בדרך.

אילנה רעייתו של סעדיה ילידת 17.7.1943 נולדה בבית היולדות ברחובות, למדה 8 שנים בבית חינוך, לאחר מכן למדה מגמת תפירה בויצו, סעדיה ואילנה התחתנו בגיל צעיר בתאריך 11.7.1962.

סעדיה היה בגן ילדים בשנת 1944 .

עברו לכיכר החשמונאים בגן חריזי עד שנת 1947, למד תלמוד תורה והמנהל היה טוביה ויין, למדו אתו ציון שרעבי, עזרא צברי, גביראל גדסי.

הוא רצה ללמוד בישיבה ולא הצליח  בתחכמוני.

אבל מקרה שקרה לאביו של סעדיה שבו היה חייב סעדיה לטפל בחנות של אביו  שהיה הרבה סחורה וכל בוקר יצא סעדיה לתנובה רחובות לקנות סחורה לחנות, וזה היה משך שנתיים עד 1958.

בשנת 1958 הלך ללשכת הנוער וביקש לעבוד כשוליה, מסגר וקיבל אישור ביד ללכת למסגרייה של ליפקין ברח' הרצל 190, אך החזירו אותו ללשכה כי הוא לא רצה לעבוד כל כך במסגרייה.

בלשכת העבודה היה אדם בשם יונה ואמר לסעדיה שיש לו עבודה כשליח במס הכנסה שהייתה ברח' בנימין 12.

הוא קיבל זוג אופניים, התקבל לעבודה ע"י פנינה בלום ז"ל. היה נער שליח עד יום הגיוס לצה"ל בתאריך 8.11.1959.

גויס לגולני, עלה למשאית ונסעו למקום לא ידוע. הגיעו לגדוד 12 במחנה שרגא, בשעה 24:00.

ממ"כ קבע שמי שמאחר הולך למטבח, מי שקיבל אותו היה יפת גדסי מהתבלינים שהיה בגולני וסידרו לו שבוע בבית ושבוע בבסיס, הוא השלים עם זה.

היו רצים ק"מ אחרי ק"מ ועשה את הטירונות שם וקיבל חופשה לשבת ואז היה צריך לחוזר לבסיס עד יום ראשון.

לקח טרמפ מרחובות לחיפה וכשאספו אותו משם הרכב התהפך לתעלה והיו שם 6 אנשים שנפגעו ראש בראש ונפצעו קשה וסעדיה בניהם, הגיע לבי"ח רמב"ם ללילה אחד ושלחו אותו למחרת למחנה 10 שזה בית חולים, הרופא הודיע לו שנראה לו שיש לו בעיה בלב והוריד לו את הכושר למוגבל, הוא חיכה שם שבוע ימים ושמו אותו באוהל ונתנו לו משטח לישון וכך עבר עוד שבוע ואז הגיע מהרופא של היחידה שהוא נכנס אליו וטען שנפצע בגב בתאונה דרכים.

הציעו לו להיות שקמיסט בעכו אך שלחו אותו לחימוש לבה"ד 20 שם עבר קורס מש"ק אפסנאות ונשאר שם עד השחרור מצה"ל בתאריך 30.3.1962, בגלל פניה של מס הכנסה מאדם בשם  משה ברקאי שיתחיל לעבוד מידית במס הכנסה ודאגו לו לקביעות בתוך חצי שנה וכך היה.

כשהגיע בקשה ושיחררו התחיל לעבוד עם פנינה בלום בחוליה ב' ארכיבר, עבד שם עד 1972 ואז קיבל צו מילואים רגיל, באותו זמן פנה אליו רס"ן חריזי ונשלח לבה"ד 11 לענף ממשל ואז חתם שם קבע לשנה וחצי.

עם סיום הנושא הצבאי התחיל לעבוד בעיריית רחובות מ-8.11.1974 עד 30.5.2005.

יצא לפנסיה שנה לפני הזמן בגיל 64, אחרי יומיים כבר מצא עבודה בשוק הסיטונאי ועד שם רק חצי יום במשך כ-6 שנים עד 2011, קיבל פיצויים והפסיק לעבודה בכלל.

 

כדורגל

היה אוהד של הפועל רחובות, הוא ראה את המאמן יוסף ליברמן מאמן את אברהם גינזבורג ומאיר טוביאש.

הרכב הפועל רחובות של אז, שוער חומי, שוער אדאג'י, בן רובי ומשה גמליאל, מגנים אליאב שרעבי ז"ל, עקיבא סימן טוב, שלום חדד, טוביאש, ישראל חיותין, אברהם מזרחי אברהם גינזבורג וחיים שרעבי.

עד 1966 היה מזכיר אחר בשם משה גליקמן ואשתו הייתה אשת נדלן ומאוד הפריע לה התפקיד שמשה ביצע ולחצה עליו לפרוש ואז פנה לסעדיה אדם יקר בשם יהודה מדהלה שיהודה רוצה לשוחח אתו בנושא מזכיר מכבי שעריים.

ואז עדיין סעדיה היה עובד עדיין במס הכנסה והוציא שיחליף את משה גליקמן, הוא נפגש אתו בחנות משקאות שם היה מועדון והציגו את סעדיה בפני ההנהלה.

היו נוכחים חיים גפלה, בני עפג'ין, עמירה לוי, יצחק קעטבי, מוריס מלחם והילל צומן וכן יהודה מדהלה, והציגו אותו כאחיו של מנחם שרעבי שהיה באצ"ל והסבירו לסעדיה שיקבל תפקיד בחיר כמזכיר של מכבי שעריים והכול בהתנדבות והיה שם במשך 29 שנים.

בשנת 1984 מכבי עלתה פעם שנייה ללאומית פנו לסעדיה הגזבר מיכאל והיו"ר אבשלום צומן כדי שיטפל בנושא המגרש של שערים ושייקח חופשה ללא תשלום לשנה מעיריית רחובות והם ידאגו שראש העירייה יחזקאל הרמלך יאשר את החופשה. סעדיה יצא לחופשה ומיכאל אמר "נבנה לך משכורת ראשונה שכל ההוצאות הסוציאליות יהיו עליך ורק מס הכנסה הם ישלמו, יצא שכרו בהפסדו, אחרי ארבעה חודשים חזר לעבוד בעירייה.

 

קוריוז

סעדיה בהיותו בגיל 6 אימן את הפועל רחובות יוסף ליברמן והיה מאמן שוערים ברח' ברנר ולא היו שם רשתות בשער אפילו וסעדיה היה מחזיר את הכדורים שהיו בועטים לשער, ואז החליטו לקרוא לסעדיה עוזר מאמן והשם ליברמן.

סעדיה עשה המון עבודה למכבי שערים לדוגמא הזמנת שופטים, כרטיסי ליגה ועוד.

בשנת 1992 פנה סעדיה למכבי שערים והודיע שבסיום העונה הוא פורש  מהתפקיד ושיהיה מחליף ותהיה חפיפה וכך היה.

הבן של סעדיה נסע לחו"ל להשתקע בלוס אנג'לס כ-18 שנה ואז היו סעדיה ואילנה נוסעים לבקר את הנכדים והילדים שם, הם נסעו לשמור על הילדים עד חזרתו לישראל בשנת 2005.

כיום סעדיה כמעט ולא הולך למשחקים אלא רק לבודדים, רואה משחקים בטלויזיה בעיקר כדורגל ובעיקר בארץ ליגת על וליגה לאומית וליגה א'.

חסר רכיב