חסר רכיב

יעקב סנדלר (נולד ב- 1939)

כיהן כראש עיר בשנים 1998-1993

יעקב סנדלר, בנם של ציפורה וראובן, נולד ב- 22.5.1939 ברחובות. בשנת 1954 סיים את לימודיו היסודיים בבית ספר "בית חינוך" ברחובות. בשנת 1957 סיים את לימודיו התיכוניים ב-"תיכון המאוחד" ברחובות (כיום התיכון ע"ש דה שליט).

היה חניך בתנועת הנוער "השומר הצעיר" ואף שימש כמדריך בתנועה.

ב-1957 התגייס לשירות סדיר בצה"ל, ובמסגרת הנח"ל עלה לגליל, לקיבוץ סאסא. בוגר קורס מכי"ם (אותו עבר בהצטיינות) וכן קורס קציני חי"ר. שימש מדריך ומפקד מחלקה בבי"ס למכי"ם. בשנת 1960 השתחרר בדרגת סגן.

ב-1962 סיים את לימודיו במכון וינגייט והוסמך כמורה בכיר לחינוך גופני וגיאוגרפיה.

בשנת 1977 למד מדע המדינה ופוליטיקה באוניברסיטה בציריך, והשלים תואר בסוציולוגיה, אנתרופוליגה וחינוך באוניברסיטת תל אביב.

משנת 1963 היה מורה בבית ספר אורט רחובות, במכון וינגייט וביישובים נוספים. במכון וינגייט היה ממקימי בית הספר למאמנים, מדריך ראשי וממלא מקום מנהל בית הספר. כמו כן, היה חבר הוועדה לתוכניות לימודים במשרד החינוך, היה שותף למחקרים בנושאי חינוך גופני וספורט ומחבר ספרי לימוד בכדור-יד.

השתתף במלחמות ששת-הימים ומלחמת יום הכיפורים כמפקד פלוגה, סמג"ד ומג"ד.

לאורך השנים (1979-1977 ו- 1987-1984) פעל בשירות הביטחון בשוויץ, הולנד ובלגיה.

בשנים 1989-1987 עסק בניהול חברות בינלאומיות, בתחום הביטחון (לונדון, ניו-יורק, ישראל). במסגרת זו פעל בין היתר להבאת יזמים מחו"ל ויצירת קשר עם תעשיות צבאיות, שהמגמה היא ניצול הידע והמוצרים לשוק האזרחי ומכירתם בעולם. משנת 1989 ניהל את החברה בישראל ובארה"ב.

במהלך השנים היה פעיל במפלגת העבודה, עמד בראש מטה רבין ובבחירות המקומיות בשנת 1993 נבחר לראשות העירייה.

יעקב סנדלר וקודמו בתפקיד - מיש (מיכאל) לפידות

בשנה הראשונה לתפקידו המשיך סנדלר פרויקטים שתוכננו בקדנציות הקודמות. המשך הקמת פארק המדע, תכנון ושיפור הכניסה הצפונית לעיר, תכנון כביש עוקף מזרחי של רחובות. בזמן כהונתו נתן דחיפה לבניית שכונות חדשות בעיר. הישגו החשוב , פתיחת פקולטה למדעי הרוח והחברה של האוניברסיטה העברית, ברחובות.

בתפקידיו הציבוריים היה חבר הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז המרכז, יו"ר הוועדה לתכנון ובנייה ברחובות, חבר דירקטוריון החברה למשק וכלכלה, יו"ר החברה הכלכלית לפיתוח רחובות ה.ל.ר, יו"ר חבר הנאמנים במרכז ויסגל.

בתחום הספורט היה שחקן וקפטן נבחרת ישראל בכדור יד, מאמן נבחרת ישראל בכדור יד, מאמן נבחרת הסטודנטים של ישראל, שחקן, קפטן ומאמן הפועל רחובות בכדור יד, בעל עיטור היובל של הפועל, חבר הוועד המארגן של שלש המכביות האחרונות וכינוסי הפועל. מיוזמי וממארגני ה"אליצורה" לנוער דתי. ממקימי מרכז הספורט והנופש של הפקולטה לחקלאות ברחובות.

נשוי לנילי לבית לוויטה, ילדיו: ענת, עודד ועמיר.

האוסף האישי של יעקב סנדלר הופקד בארכיון העיר.

חקרה וכתבה - לאה מאירי
חסר רכיב