חסר רכיב

שכונת אושיות

שכונה בדרום-מזרח העיר. נוסדה בשנת 1951, ביוזמת ההסתדרות.

בשנותיה הראשונות של רחובות היו באזור כרמים של אנשי "מנוחה ונחלה" - פיינשטיין יעקב ישראל, רפאלקס ואחרים. בשנת 1908 עקר פיינשטיין את כרמו ונטע פרדס, שהיה בין הפרדסים הראשונים במושבה.

אחרי מלחמת העולם השנייה הקימה הסוכנות היהודית ליד "גבעת רפאלס" (גבעה שנמצאה בכרמו של משה רפלקס איש "מנוחה ונחלה"), מחנה צריפים שנועד לעולים ניצולי השואה.

במלחמת העצמאות שכן במקום מטה גדוד 52 ואחר השתכנה בהם מפקדת חטיבת "גבעתי". המחנה כונה בשם "מחנה הרמה" בשל קרבתו ל"רמת אהרון".

אחרי מלחמת העצמאות הייתה במקום מעברת עולים- "מעברת הרמה". הפרדס נמכר ל"קרן הקיימת לישראל" עציו נעקרו ובמקום נבנתה בשנת 1951 ביוזמת ההסתדרות שכונה שנקראה בשם סימלי "אושיות" (אושיה- מסד, יסוד לבניין). המקום נועד לדיירי המעברה. סגנון הבנייה היה כבניית שיכוני העולים בשנות החמישים. ראשוני המתיישבים התיישבו בחלק המערבי של השכונה. במהלך השנים התפשטה השכונה לאזור בו היה "מחנה הרמה", מטה חטיבת "גבעתי" והמעברה.

אתר גבעת "גבעתי"
אתר זה נמצא על גבעה במזרחה של השכונה, ובה ברכת מים. בזמן מלחמת השחרור, במקום זה היה בסיסו של גדוד 52 של חטיבת גבעתי. על הגבעה אנדרטה המציינת את ההיסטוריה של המקום.

חקרה וכתבה - לאה מאירי

לקריאה על שכונות נוספות - כאן
חסר רכיב