חסר רכיב

משפחת בשיסט

לאנה בשיסט נולדה בפולין, עלתה ב - 1906, שנת הפטירה אינה ידועה.
צבי חיים הכהן בשיסט  נולד בפולין, שנת עלייה - 1906, שנת פטירה – לא ידועה.

צאצאים: מרדכי, יצחק, אסתר, אהרן, שיינה-חיה, שלמה ומשה

צבי חיים הכהן בשיסט, אשתו לאנה וילדיהם הגיעו ארצה בשנת 1906.הם היו משפחה מסורתית-דתית, אך לא אורתודוכסית, וכמו כן היו בעלי אמצעים.

צבי חיים הכהן היה מוסמך לרבנות, והיה ידוע כעילוי וכמומחה לדיני מעשרות, תרומות ושמיטה. בזכות מומחיותו זו התבקש על ידי הרב יצחק הכהן קוק (הרב הראשי של המושבות) לעלות ארצה ולהגיע למושבה רחובות , והוא זה שמינה אותו כאחראי לנושאים אלה במושבה, מאחר שהיה צורך לערוך מעשר על השקדים והענבים של רחובות על מנת לשווקם לקהילה החרדית בירושלים. צבי חיים הכהן שימש כרבה של רחובות במשך כשנה, אולם הוא לא רצה לקבל כספים ממוסדות הרבנות, ולכן החליט לעבוד בשכר כשמש בית הכנסת.

הצאצאים:
מרדכי - שהה תקופה מסוימת בחוות השומר, ובזכות התנסות חקלאית זו , בשנות ה-20, כאשר נשלח עם קבוצה מצעירי המושבה לעזור בתל-חי, יכול היה לעבוד שם בחריש ולסייע אף בהגנה. שם הכיר את יוסף טרומפלדור באופן אישי.

בשנת 1922 נסע לארצות הברית אל אחיו במטרה ללמוד חקלאות בקליפורניה. אחרי שנת עבודה בניו יורק חזר ארצה מבלי להגשים את שאיפתו.
היה מראשוני העובדים בחברת "הנוטע" , שטיפלה בנטיעות ובהרכבות של שקדים, גידול שהתאים לקרקע החולית של רחובות. בחברה זו עבדו רבים מפועלי וחקלאי רחובות.

בשנות ה-30 החלה תנופת נטיעת הפרדסים ברחובות. בתקופה זו רכש חלקת אדמה באזור שבין נס ציונה לדרך יבנה של היום (עמק הטל) ונטע שם פרדס של פירות הדר, שבו טיפלה המשפחה במשך כששים שנה.

מרדכי היה פעיל ביותר בוועד החקלאי ובהתאחדות החקלאית. בשנות ה-50 עלה לירושלים יחד עם ארבעה אנשים נוספים על מנת להיפגש עם לוי אשכול בנושא אדמות לגידול ענבי יין וענבי מאכל. הם קיבלו 5,000 דונם בין קיבוץ חולדה לקיבוץ גזר לצורך נטיעת כרמים. הענבים היו ברמה גבוהה ורובם שווקו לחברת "כרמל מזרחי", שכל המגדלים נכנסו כחברים בה. היין (שמו היה "אוריינטל") שווק למצרים ומשם לכל ארצות אירופה (המשרד הראשי היה במצרים).

ב- 1973 קיבל את אות יקיר העיר, כאות הוקרה על חלקו בבניין העיר ובפיתוחה, ועל תרומתו הרבה בתחום החקלאות.

יצחק - למד חקלאות בגרמניה, שהה בארץ זמן קצר ועבד כאגרונום בחוות השומר. בתור שכזה סייע בפיתוח גידולים חדשים בארץ. מאוחר יותר נסע לארצות הברית והצטרף לאחיו הבוגרים שלמה ומשה, שהיגרו לשם ישירות מפולין.

אהרן - עלה ארצה אחרי הוריו, יחד עם אשתו רבקה והם התיישבו ברחובות.

שיינה - חיה עלתה ארצה ב-1931 יחד עם בעלה זליג שרשבסקי, ואף הם התיישבו ברחובות.

אסתר - הצעירה בילדי המשפחה, היתה בין הראשונות שסיימו את הקורס לאחיות של "הדסה" ועבדה כאחות ציבורית עד ליציאתה לגימלאות. היא נישאה לישראל (רוברט) בלום, מראשוני מגדלי הדבורים בארץ.
חסר רכיב