חסר רכיב

משפחת דונדיקוב

אברהם-יהושע דונדיקוב נולד בקייב, אוקראינה (1864), עלה ב-1887, נפטר ב - 1892
גוסיה קיפניס-דונדיקוב נולדה בז'יטומיר, אוקראינה, עלתה ב- 1887, נפטרה ב-1949

הבנות: אסתר, נחמה

בפגישה מקרית בקייב עם אשר גינצבורג ("אחד העם") נודע לאברהם-יהושע דונדיקוב לראשונה על החיים החדשים הנרקמים בארץ ישראל. ב-1887 עלה לארץ עם חותנו, ר' יעקב קיפניס, והשתתף בהקמתה של השכונה העברית הראשונה, נווה צדק. אולם, כאשר פנה אליו אהרון אייזנברג בבקשה שישתתף בקניית אדמת "דוראן", הוא נענה לבקשה וקנה 1000 דונם, כחלקו בקרקעות המושבה שעמדה לקום, רחובות. את ביתו הוא בנה על הגבעה שנקראה מאז "גבעת דונדיקוב". אהבתו הגדולה הייתה המוסיקה והוא נודע בנגינתו בכינור. הוא נפטר בגיל צעיר- 27, מדלקת ראות.


אסתר דונדיקוב-סמילנסקי (1985-1886)
נולדה בקייב ב - 1886, ועלתה עם הוריה שנה מאוחר יותר. בערך בשנת 1912 נסעה אסתר עם אחותה נחמה לברלין, שם רצתה ללמוד חינוך ופסיכולוגיה. הן נשארו בגרמניה במשך כל תקופת מלחמת העולם הראשונה ולאחריה, עד 1920. לפרנסתה לימדה עברית וטיפלה בילדים.
גרשום-שלום בספרו "מברלין לירושלים", מספר על אסתר שהייתה מורתו לעברית, ופניה עוז זלצברגר מזכירה את אסתר בספרה: "ישראלים ברלין":
"... זמן קצר אחרי שנגמרת מלחמת העולם הראשונה מעסיקים תיאובלד והדוויג שולם, אוהדי הציונות, מטפלת צעירה מארץ ישראל לילדותיהם אווה ודינה...
"אסתר דונדיקוב", כתב שולם, "אישה אהודה ונעימת הליכות, שדיברה עברית שוטפת, נולדה באחת המושבות הראשונות בארץ ובאה לברלין להכשיר עצמה כגננת. היא לימדה את הדודה עברית ושרה לילדות שירים עבריים, שהיו מושרים אז בארץ. לימים נישאה למשה סמילנסקי, אחד האישים הנכבדים והנבונים ביותר שביישוב, אדם שטרח שנים רבות במרץ רב למען הבנה יהודית-ערבית."

ברחובות ניהלה אסתר גן ילדים, שהיה ידוע בחגיגות יוצאות הדופן והיפות שהתקיימו בו. בגיל מבוגר היא נישאה לסופר משה סמילנסקי.

נחמה דונדיקוב-ג'ייקובס (1991-1892)
נחמה נולדה בתל אביב, בנווה צדק, אך עוד בהיותה תינוקת עברה משפחתה לרחובות, לבית שברחוב יעקב 32. היא ואחותה גדלו ליד הסבא והסבתא, יענק'לה קיפניס ואיידל. נחמה ניחנה בשמיעה אבסולוטית ומשחר ילדותה נמשכה לפסנתר שהיה בבית ולימדה את עצמה לנגן. בגיל 10 החלה ללמוד נגינה באופן מסודר, ובהיותה בת 17 התקבלה לקונסרבטוריות "שולמית", בהנהלתה של שולמית, אשתו הראשונה של ארתור רופין. כדי להגיע לשיעורים בעיר, נסעה בדליז'נס שנסע דרך חולות ראשון לציון. בהיותה בת 21, נסעה עם אחותה, אסתר, לברלין, ללמוד מוסיקה ולקיומה נתנה שיעורים בפסנתר. הן שבו לרחובות ב-1920.

הבית ברחובות היה בית פתוח ומזמין – מקום להתכנסויות לערבי תרבות ומוסיקה. אחד האנשים שביקר בבית הזה היה ג'וליוס ג'ייקובס, שלימים נישאה לו. ב-1946 נהרג בפיצוץ מלון המלך דוד. ילדיהם: אלכסנדר (שנהרג) ורות.

ב-1956 שכלה נחמה את בנה אלכסנדר, שהיה טייס קרב ונהרג בתאונה ברמת דוד.

נחמה נפטרה בהיותה בת 99 שנים.


חסר רכיב