חסר רכיב

אשר פלדמן - לזכרו של רפאל ליפקין

לזכר צייר- פועל, אשר פלדמן, 7 באוקטובר 1949, עיתון "דבר":

בחול המועד סוכות תיפתח ברחובות בבית האכר תערוכתו של הצייר הפועל רפאל ליפקין ז"ל.

לפני 15 שנה היה המעשה. ערב אחד נכנס אלי בגשם סוחף אחד ארוך ארוך בתלבושת קיצית וערום כמעט, ופניו פני ילד. הוא עמד ושתק, לבסוף עשה מאמץ ואמר; אני רוצה ללמוד ציור, ושוב שתק. ומאז ראיתיו תמיד בפינתו, עובד ועובד בשקט ובהתמדה.

הוא התגייס, אך כמסגר הוחזר לעבודת המסגרות ולשריון מכוניות, וכאן, בזמן הרעשת רחובות במאי 1948, פגעה בו בעצם העבודה פצצת האויב ושמה קץ לחייו ולחלומותיו.

התערוכה מכילה גלריה שלימה של כל עבודותיו בצבעי שמן, בצבעי מים ובנייר מגוון, רוב תמונותיו- רחובות וסביבותיה קיבוצי הגליל ומושבותיו, פרחים למיניהם.

למרות גילו הצעיר בשדה האמנות ועל אף עבודתו המקצועית כפועל- נמצא אחוז גדול של תמונותיו מוצלחות, יפות ומעניינות בדרך ביצוען; יד שובבה ובלתי מרוסנת, זורקת את צבעיה בפשטות ובחזקה- כאילו הכל מותר לה- בלי דאגה לתוצאות, אך העין עוקבת במבט אלכסון אחרי כל תנועת היד- מחמירה, מעמיקה, שומרת וחוקרת ודואגת לכלליות- לשלימות; ברוב המקרים הוא משיג את מטרתו. בין הקווים הפשוטים הללו וכתמי הצבע הבלתי מרוסנים- נוצרה הרמוניה, אפילו עדינות.

בגזע האקליפטוסים ובחורשות הרבות שצייר מורגשת- בתוך הערבוביה- השתרשותם ויניקתם מלשד הקרקע מלטה ושאיפת נופיהם מעלה מעלה, עמוסים אטמוספירה חמה סביב בקרירות בתוכם.

הפרחים – מהם מלאי חן, עוז ועדינות, התמונות בצבעי מים קלות, אויריות ושקטות יותר מציורי השמן. בנייר מגוון- דקורטיביות בעיקר- טיפוסים ערביים, תימנים, נוף ופרחים- עשויים יפה ובטעם.

התאכזר מאוד הגורל על הצייר הפועל הצעיר. בתנאים קשים הגיע עד הלום- והוא עצמו איננו עוד, יהי זכרו ברוך.

מארגני התערוכה החליטו להקים ברחובות בין "סטודיה לאמנות" על שמו ולזכרו של הצייר רפאל ליפקין ז"ל. משפחת הצייר מקדישה לקרן הסטודיה את כל התערוכה על הכנסותיה, ציוריה ותמונותיה.
חסר רכיב