חסר רכיב

נען

קיבוץ נען הוא הקיבוץ הראשון שהוקם ע"י נוער בן הארץ. בשנת 1926 הגיעה לרחובות קבוצה של נערים ונערות של "הנוער העובד". הם קיבלו מגרש בן 10 דונם ועיבדו אותו. בתום העונה הצטרפו אליהם בני קבוצות נוספות. כעבור שנתיים עלתה הקבוצה ביחד עם מייסדי גבעת ברנר, על אדמה שנרכשה מהכפר זרנוגה בדרום רחובות. אלא שהשטח היה קטן לשתי הקבוצות. הפתרון נמצא כאשר נמסרה לידי קבוצת "הנוער העובד" העבודה והשמירה בפרדסי "גני הדר" והוקצב לה שטח של 234 דונם להקמת משק. בשנת 1930 עלו ארבעים ושניים נערים ונערות על האדמה וייסדו את קיבוץ נען.

תחילה נקרא הקיבוץ, שהוקם ללא הסכמת מוסדות היישוב, ע"ש הכפר הערבי הסמוך "נענה". במאורעות 1936 ניתן לקיבוץ השם "נען" והוא קיבל משמעות סמלית: "לכל תוקף – נען".

חברי נען המשיכו לעבוד כפועלים שכירים בהווית נדודים מתמדת, גם לאחר שהקיבוץ קם, בפרדסי רחובות ו"גני הדר", בסלילת כבישים, בבריכות המלח בעתלית, בסדום, בהקמת נמל תל-אביב ועוד. במקביל, לאט ובקשיים, קם המשק העצמי, עד שחברי נען החלו לעבוד רובם בקיבוץ עצמו.
רק לאחר שמדינת ישראל קמה, נמסר לנען שטח קרקע רצוף בן 7,500 דונם לחכירת עד, נסלל אליו כביש ומים הוזרמו אליו מבארות נטושות.

קיבוץ נען שימש אכסניה לקבוצות נוער שעשו בו את הכשרתן ומתוכו יצאו להתיישבות בעשרות ישובים ברחבי הארץ. לקיבוץ היה מקום מיוחד במערכת הבטחון של הארץ.
חסר רכיב