חסר רכיב

אגודת חובבי המוסיקה

בשנות השלושים הגיעו יהודים רבים שנמלטו מגרמניה הנאצית לארץ ("העלייה החמישית"). המוסיקה הקלאסית היתה חלק בלתי נפרד מתרבותם של יוצאי גרמניה. משפחות לא מעטות מהן התיישבו ברחובות, ביניהן משפחת הבר-שיים, אשר בנתה את ביתה ברחוב הרצל מול המשטרה. בסלון ביתם היו שני פסנתרים. בנם למד נגינת פסנתר ברמה גבוהה אצל המנהל האמנותי של התזמורת הפילהרמונית בתל-אביב פרופ' מיכאל טאובה.

הרעיון לייסד את האגודה צמח מהרצון להאזין ולהשמיע מוסיקה. באותה תקופה, לא היו מכשירי רדיו בבתים ולא היה בהישג ידם של רוב התושבים לרכוש תקליטים. נמצא "משוגע לדבר" שלקח על עצמו להקים אגודה לחובבי מוסיקה - זאב אייזנר. האגודה הוקמה ב - 1938, ואייזנר היה הרוח החיה והפעילה, וידו היתה בכל. הוא לא עסק רק בדברים ה"חשובים", אלא הטריח את עצמו גם בעבודות הפשוטות, כמו לחלק בבתים את תכניות הקונצרטים. הוא היה זה שיצר קשר עם מוסיקאים, קבע את תכניות הקונצרטים ועוד.

לאגודה נבחר ועד, ובוועד הראשון שימשו: אייזנר, בכרך, מולבידזון ומיכל לוין (לבית חרל"פ). לכל עונה נקבעו בין 5 ל- 6 קונצרטים (לא תמיד הצליחו לקיים את כולם, מסיבות אובייקטיביות). הקונצרטים נערכו ב"בית האיכר", שם היה האולם המתאים ביותר לקונצרטים.

הקונצרט הראשון נערך ב-6.2.1938 - המבצעת היתה גב' אטינגטון רייכרד (אשתו של פרופ' רייכרד ממכון וולקני). בקונצרט השני ניגנו מוזיקאים עולים מהונגריה, חברי התזמורת הפילהרמונית. הקונצרט החמישי של העונה הראשונה נערך תחת כיפת השמיים בחצר משפחת דונדיקוב, בגן של אסתר ומשה סמילנסקי. הנגנים היו ברמה גבוהה וכך גם היצירות שנוגנו. היו אלה אמנים יהודים שהוברמן אסף באירופה ערב מלחמת העולם השנייה.

ב-25.3.1945 נערך קונצרט של ילדי רחובות. להלן הרשימה לפי סדר הופעתם: רותי פבזנר, רוני חרל"פ, נעמי מוסקוביץ (מנור לבית חרל"פ), עמיר מקוב, רות פורר, דוד גרשון (אח של דינה ורות גרשון), יפה קוצ'ק, יצחק ברק (קרוב משפחה של בעלי בית המרקחת "ברק"), נירה ליפשיץ (לבית חרל"פ מצד אמה), נורי בר-חוה, מכביה גלזר, טליה חרל"פ, צבי אבסיאן (אח של עליזה סקלצקי).

המורים לנגינה באותה עת היו:
משה לוין אבדור - מורה לכינור
יהודה ברנשטיין - מורה לפסנתר

ב-1963 נערך ברחובות קונצרט עם הכנר יאשה חפץ. הכנר ויתר על שכרו וביקש להכניס את הכסף לפקדון בבנק (קופת-מלווה) במטרה לקדם את התחום המוסיקלי ברחובות.

ועוד על המוסיקה ברחובות - כאן

סיפרה: עליזה סקלצקי (אבסיאן)
רשמה: נילי לוין

חסר רכיב