חסר רכיב

משפחת קליינר

צבי קליינר נולד באוקראינה, בשנת , 1864, עלה לארץ בשנת 1890, נפטר בשנת תש"ט
גיטל לבית הרשנזון נולדה בגומל, רוסיה הלבנה, עלתה לארץ בשנת 1890,נפטרה בשנת תרנ"ה

צאצאים: משה הבן הבכור (אשתו הראשונה של צבי), פנינה, הילדה ואלישיב מגיטל

צבי קליינר נולד באוקראינה בשנת 1864. קיבל חינוך דתי מסורתי. בגיל 13 השיאו אותו הוריו. בגיל 14 "נחטף" לצבא, אך הצליח להימלט. כעבור זמן התגרש מאשתו הראשונה שילדה את בנו משה, ונשא לאישה את גיטל בת למשפחת הרשנזון.

בשנת תר"ן (1890) בהיותו בן 26, עלה צבי ארצה כבא כוחו של חותנו משה הרשנזון. בשם משפחת חותנו נתן ידו למייסדי רחובות ורכש נחלת אדמה לכל המשפחה – 30 איש – שעלתה בשנת תרנ"א. הוא נמנה עם 16 מייסדי רחובות הראשונים שערכו את האסיפה המייסדת בי"ט בכסלו תרנ"א, ונמנה אף עם שבעת חברי הוועד הראשון ברחובות שהניח את היסוד להנהלה עצמית במושבה.

צבי עבד בארץ כמודד אדמה וכפועל בניין. היה בין בוני ארבעת הבתים הראשונים ברחובות וצריף העץ ההיסטורי שנקרא "שלאש", שהיה הבניין הציבורי הראשון במושבה. הוא גם ניהל את מטבח הפועלים והיה ממנהיגי הסתדרות הפועלים ה"עשרות".

בהיותו בעל קול ערב נהג לשיר בערבים במפגשים ציבורים. ארגן את המקהלות הראשונות ואת ההצגות הראשונות בישוב, ופעל לא רק ברחובות, אלא גם במושבות אחרות, בנווה צדק וביפו. בשנת 1895 בחול המועד פסח, העלה את ההצגה "זרובבל".

ב-1989 כאשר בנימין זאב הרצל הגיע לביקור במושבה נמנה צבי עם 16 צעירי המושבה שקיבלו את פניו רכובים על סוסים, ביחד עם משה סמילנסקי, ברלה הנפח ועוד, ובראשם אליעזר מרגולין.
בכתביו ציין הרצל כי הופעת פרשי רחובות היתה החוויה המרשימה ביותר שלו בארץ ישראל.

לאחר מות אשתו גיטל, נשא לאישה פסנתרנית צעירה בשם רחל יודילביץ. כשמצבו הכלכלי הורע נסע לאמריקה עם אשתו הצעירה ושני בניו בתקווה לעשות מעט כסף ולשוב ארצה. את כרמו הניח לבתו הילדה שנשארה עם המשפחה ברחובות. באמריקה עסק בחזנות, והתפרנס אך בקושי כל הימים.

נפטר בשנת תש"ט

גיטל קליינר בתם של רחל ומשה הרשנזון, אשתו השניה של צבי קליינר, נולדה בעיירה גומל שברוסיה הלבנה. ב-1890 עלתה ארצה עם בעלה. היא היתה עוזרתו הנאמנה. על אף היותה בהריון, עזרה לו רבות בהעלאת הצגת "זרובבל", שהיתה כרוכה בקשיים ובמכשולים רבים, ואליה הוזמנו אורחים רבים גם מחוץ למושבה. היה צורך לארח את כולם במשך יומיים, שכן העלאת ההצגה נדחתה. המאמצים התישו את כוחה והיא הפילה את עוברה.

נפטרה בשנת תרנ"ה.
חסר רכיב