חסר רכיב

משפחת פיינשטיין

ישראל יעקב פיינשטיין, נולד בבריסק, ליטא, פולין, תרכ"א (1861), עלה ב - 1906, נפטר ב - 11.12.1928 כ"ט כסלו תרמ"ו)
חייקה רייזל פיינשטיין-   לא ידועים פרטים נוספים

צאצאים: אליעזר ליטמן (נישא לשרה לבית דובנבוים, חנניה, נעמי (נישאה ליצחק לדיז'נסקי), שלומית (נישאה ליעקב אהרונוביץ'), עמינדב (נישא לשפרה לבית מקוב), רחביה אדיבי, נתנאל, יעקב ישראל ורייזל פיינשטיין

ישראל יעקב פיינשטיין השתתף בייסוד חברת "מנוחה ונחלה" בורשה ורכש באמצעותה נחלה ברחובות בראשיתה. את עיבוד הנחלה מסר לאחים יעקב ועזרא, בני ר' יהושע פורר , בהשגחת גיסו מיכל פוחצ'בסקי מראשון לציון, בעלה של אחותו, הסופרת נחמה פוחצ'בסקי.

ב-1898 ביקר בפעם הראשונה בארץ, הביא אתו את בנו חנניה, והשאירו עם הוריו (שעלו עוד לפני כן, אחרי אחותו נחמה). בביקורו השני ב-1904 הביא אתו את בתו נעמי. ב-1906, לאחר שקרוביו הקימו עבורו בית ומשק חקלאי בנחלתו, עלה ארצה עם משפחתו ונטע פרדס שהיה בין ראשוני הפרדסים. שביתת הפועלים הראשונה ברחובות הוכרזה בפרדסו.

היה פעיל בענייני ציבור: בשנים הראשונות כגבאי בית הכנסת, במשך שנים רבות חבר בוועד המושבה, חבר מועצת הכורמים של יקבי ראשון לציון וזיכרון יעקב וחבר ועד החינוך המקומי.

הבן אליעזר למד בבית הספר מקווה ישראל. ב-1899 עזב את בית הספר והתיישב ברחובות לנהל את מטעי הגפנים והשקדים של אביו. ב-1901 חזר לרוסיה ושם סייע בניהול העסקים המשפחתיים. הוא נשאר ברוסיה, והיה ממקימי קופת מלווה וחיסכון של הציונים בבריסק. במלחמת העולם הראשונה נדד לאזורים פנימיים של רוסיה.

הבן רחביה אדיבי היה מהנדס ובעל מפעל תעשייה. לימים כיהן כראש עיריית אשקלון. היה נשוי לבתו של סם בלום.

הבן עמינדב טיפל, יחד עם הבן נתנאל, בפרדסי המשפחה. עבד בסלילת מסילת הברזל בנחל שורק. היה מייסד אגודת "בני בנימין" ופעיל באגודת הכורמים. לאחר מותו המשיכה אשתו שפרה את ניהול המשק החקלאי.

הבת נעמי נישאה ליצחק לדיז'נסקי, בן אחותו של משה סמילנסקי (רבקה לדיז'נסקי), שהיה מורה בגימנסיה העברית בירושלים ובבית המדרש למורים בבית הכרם, שהיה בין מקימיו. מחבר ספרי מתמטיקה וממקימי שכונת בית הכרם בירושלים.

יצחק, בנו של הבן עמינדב, היה פעיל ציבור בתחום החקלאות והמים וחבר מועצת העיר. זכה ב-1998 באות יקיר רחובות.
חסר רכיב