חסר רכיב

משפחת נוטמן

יעקב נוטמן, נולד בפולין - 1863, עלה ב - 1890, נפטר בשנת 1947
טובה נוטמן,  נולדה בפולין 1874, עלתה ב - 1890, נפטרה בשנת 1930

צאצאים: פרץ (נולד בירושלים), ברחובות נולדו: דוד, משה, שרה, לאה, נתנאל, רחל.

יעקב נוטמן היה שומר מצוות, ומשאת נפשו היתה לעבוד בארץ כחקלאי.
עם עלייתם ארצה התגוררו בני הזוג יעקב וטובה נוטמן בירושלים, שם נולד בנם פרץ. לאחר מכן עברו ליישוב החדש – רחובות, ובו עסק יעקב בסנדלרות. הבית נוהל באווירה דתית. הבנים למדו ב'חדר' עד לפתיחת בית הספר העממי ברחובות.

אחרי 25 שנות מגורים בדירה שכורה בנו בית ברחוב מנוחה ונחלה. בשנת 1918 רכשו כ-30 דונם אדמה. על שטח זה נטע יעקב כרם ענבים, הצטרף לאגודת הכורמים והפך לחלקאי. בנוסף לכך גידלו פרות במשק שלהם, וכך הגשימו סוף סוף את חלומם לעיסוק בחקלאות. מים היו מביאים בפחים על גב חמור מבאר המושבה.

הצאצאים:
פרץ נוטמן נולד בירושלים בשנת 1890. בגיל 19 נסע לאוסטרליה בגלל המצב הכלכלי הקשה בארץ, ועבד שם במכרות ובעבודות נוספות. בשנת 1947 חזר ארצה ועסק בהובלות במשאיתו. נשא לאישה את יעל (שקולניק), והם בנו לעצמם בית ברחוב הנשיא הראשון ברחובות.

דוד נוטמן נולד בשנת 1894. בתחילה למד ב'חדר', אחר כך בבית ספר עממי ("סמילנסקי") ולאחר מכן החל ללמוד הוראה בבית ספר "למל" בירושלים. הוא הפסיק את לימודיו בגלל הקושי ללמוד בשפה הגרמנית וקשיים כלכליים בבית, וחזר לרחובות לעזור להוריו בעבודה חקלאית.

בשנת 1913 נסע אף הוא לאוסטרליה ועבד שם במכרות נחושת ופחם במשך 11 שנה. ב- 1924 חזר ארצה ונשא לאישה את שרה (כהן), ונולדו להם ארבעה ילדים: מלכה, כרמלה, רענן וצופיה.

בארץ עבד בסלילת כבישים והפך לקבלן עצמאי לכבישים ולגשרים. הוא סלל כבישים רבים עם קום המדינה. הקים גם משק גדול של מטע, פרדס וכרם בסביבות רחובות.

לקראת סוף המנדט הבריטי רכש מהבריטים את המחנות הצבאיים באזור גדרה, בילו, רחובות ושדה התעופה תל-נוף.

עסק בעבודות התנדבותיות רבות: הקים מגרש כדור-סל בבית הספר החקלאי "פרדס-חנה". הקים את "גדוד מכבי האש" ברחובות, הקים מתקני ספורט רבים במגרש "מכבי", הקים בריכת שחייה (השנייה בארץ), הקים חומה סביב מגרש הכדורגל וספסלי בטון במגרש הכדורגל והכדור-יד.
במלחמת השחרור , בעת המצור על ירושלים, ארגן משלוחי חבילות מזון במשאיות, אותן ליווה אישית לירושלים. על כך נרשם ב"ספר הזהב" של הקרן הקיימת לישראל.

משה נוטמן נולד בשנת 1898, למד בבית הספר העממי ועבד בצעירותו ביקב. התגייס בגיל צעיר ל"גדוד נהגי הפרדות". היה פעיל ב"הגנה" , פרדסן, כורם. הוא עבד גם כקבלן כבישים.

נשא לאישה את זהבית (קריבצ'נקו), ונולדו להם שלושה ילדים: אברהם, חיה וטובה.

בפרעות 1929 היה אחראי להגנת האגף המזרחי של רחובות, וגם במאורעות 1936-1939 השתתף בהגנה על רחובות.

הוא עזר רבות לנזקקים והתנדב בארגונים שונים: איל"ן, "מכבי", מגן-דוד ובית האבות "נווה עמית" שברחובות. עזר רבות לנזקקים. הוא יישב סכסוכי משפחות בבתי-משפט ועסק בשיקום משפחות שנפגעו בתאונות מכבי אש.

לאחר קום המדינה התמיד בעבודתו החקלאית ובהספקת חומרי בניין וסיד לקיבוצים.

נפטר בשנת 1967.

שרה נוטמן נולדה בשנת 1900. בשנת -1918 נישאה לאברהם ברנשטיין.
התנדבה רבות בקהילה: בבית חולים קפלן, באיל"ן ובוועד למען החייל. על כך זכתה לתואר "אזרחית כבוד של רחובות".

לאה נוטמן נולדה בשנת 1903. היא גדלה והתחנכה ברחובות. לאחר נישואיה ב- 1929 ליהודה בן איסר סגל, עברה לפתח-תקווה.

נתנאל נוטמן נולד בשנת 1909. נשא לאישה את יונינה לבית גורביץ
הוא נהרג בגיל 34 בתאונת דרכים בעת שעבד כאזרח בצבא הבריטי.

רחל נוטמן נולדה בשנת 1912. היא גדלה והתחנכה ברחובות. ב-1937 נישאה ליצחק ליברמן. לאחר מות בעלה (נהרג ב-1947 במלחמת השחרור) פתחה קיוסק לפרנסתה, גידלה את ילדיה ועסקה בעבודות בהתנדבות במסגרות רבות: הוועד למען החייל. "יעל", נעמ"ת, "יד לבנים", ייעוץ לקשיש ומועדון השוטר.

נפטרה בשנת 1983.
חסר רכיב