חסר רכיב

משפחת זק"ש

יהודית זק"ש נולדה בליטא, עלתה בשנת 1908
אפרים אליעזר זק"ש נולד בליטא, 1858 עלה בשנת 1908

צאצאים: טובה

אפרים אליעזר זק"ש נולד ב-1858 בליטא. בנו של בן-ציון, מצאצאי הגאון מוילנא מצד אמו. התחנך ב"חדר" ובישיבה והיה בקיא בתורה. נשא לאישה את יהודית לוין, וב-1882 היגר איתה לארה"ב והתעשר שם (ניסו להגיע באוניה לישראל, אך הטורקים לא איפשרו לאנייתם לעגון בנמל יפו). בארה"ב היה פעיל בעבודה הציונית.

בשנת תרס"ח (1908) עלו יהודית, אפרים ובתם טובה והתיישבו ברחובות.

אפרים הוא בנה בית בן שתי קומות, רכש פרדס והתמסר לפרדסנות.במשך שנים רבות עסק בעבודה ציבורית כחבר ועד המושבה, ובמשך 15 שנה כיהן כראש המועצה המקומית והכניס חידושים רבים, כגון: הסדרת אספקת מים לבתים וייסוד הדואר.

היה נשיא כבוד של קופת מלווה וחסכון וגם של קופת מלווה וחסכון של התימנים, אשר לענייניהם ולצרכיהם דאג כל השנים. הוא עזר לייסד עבורם את שכונת שערים, ושימש להם כערב לקבלת הלוואות לבניית בתים, זאת בנוסף להלוואות שנתן מכספו בעת הצורך. הוא פעל להשגת מקומות עבודה עבורם, ובפרדסים ובכרמים שלו הועסקו רק יהודים, רבים מהם תימנים.

ביתו שימש מרכז לקבלות פנים רשמיות שנערכו לשרי צבא ומושלים ומכובדים אחרים. בין היתר, התארח בביתו "ועד הצירים" בראשותו של וייצמן.
אחרי שהפסיק לכהן כראש מועצה החל לכתוב פירושים לתנ"ך, למד שפות עתיקות (יוונית, אמהרית) ואסף ספרי תנ"ך בשפות אלה.
אחרי מותו רוב ספריו הועברו לאוניברסיטת בר-אילן וכתביו נמסרו למכון גנזים בבית הסופר בתל-אביב.

לקריאה נוספת על אפרים זק"ש – כאן

יהודית זק"ש היתה אישה טובת לב, עזרה לאנשים במצוקה ועסקה רבות במתן בסתר. בעת הרעב בתקופת מלחמת העולם הראשונה נהגה לאפות כיכרות לחם רבים ולחלקם לכל דורש. היתה אדוקה מאוד בדתה.

טובה בתם של יהודית ואליעזר זק"ש, נישאה לטוביה מילר בחתונה ענקית שנערכה בגינת הבית, ושאליה באו אורחים מכל הארץ.
חסר רכיב