חסר רכיב

שושנה חביבי (דיאמנד) ברוק

אמא שושנה, כפי שסיפרה לבנה חגי בחייה:

אני נולדתי בשנת 1916 ברחובות. בילדותי למדתי בבית הספר היסודי סמוך לביתי. בכיתתי למד לימים הסופר יזהר סמילנסקי (ס. יזהר), אשר כתב ידו לא היה קריא כלל ועיקר.

בילדותי מים לא זרמו בצינורות, ולכן על פי סדר בין אחי הבוגרים ואחותי שרה ז"ל נשלחנו ע"י ההורים לשאוב ולהביא מים מבאר באזור הפרדסים במושבה.

להורי יחזקאל אסתר היה כרם גדול של שקדים מובחרים. בזמן איסוף הפרי הערבים היו מביאים את התוצרת ומניחים בחדרים בתוך הבית, התוצרת הייתה כל כך רבה שנערמו עד תקרת החדר. אחי אליהו ואנוכי הינו מתגלצ'ים ממרומי הערימה., והייתי מקבלת צעקות מאמא על פיזור השקדים. לאחר הקטיף השקדים היו עוברים טיפול מיוחד לקבלת צבע בחצר ומשווקים למזרח התיכון.

לאחר סיום הלמודים בבית הספר היסודי בלבד, התחלתי לעבוד בקטיף תפוזים ובאריזתם למשלוח מעבר לים. ישבתי על מחצלת בבית האריזה שהיה ממוקם בפרדס, כשאר המבררות והאורזות כולל ערבים מהסביבה. באותה תקופה חיינו בארץ יהודים וערבים פלסטינים. אחר שניחנתי ביופי מיוחד גונב לאוזני שהעובדים הערבים רוצים לחטוף אותי ולהעבירני לעבר הירדן.

בגיל 19 נישאתי לבחור בשם צבי (דיאמנט) שהגיע בגפו לארץ מפולין. הוא נפל בידי מרצחים מן המארב בשמירה על עובדי חברת חשמל אשר ביצעו חיבורי רשת בסמוך "מסמיה". התאלמנתי לאחר 8 חודשי נישואין.

בתקופת המאורעות פעלתי כממונה וחובשת על צוותים של מגן דוד, יצאנו למשימות הצלת חיים, בעיקר טיפול בפצועים, יולדות וכל משימה להצלת חיים. כל אחד מהישוב היה חייב לתרום למען המדינה בדרך.

באחת הנסיעות ברכב של מגן דוד ישב בחור בלונדיני וניגן במפוחית פה, שמו היה מוטקה אשר לימים נישאתי לו בשנית, ונולדו לנו שלושה בנים: חגי, גדעון ז"ל ואילן.

שושנה נפטרה בשיבה טובה בגיל 97 ביום 20.11.2014 בביתה באשדוד.

הלכה לעולמה שושנה ברוק - הגננת הראשונה של אשדוד- קישור לכתבה מאשדודנט
חסר רכיב