חסר רכיב

משפחת גבריאלוב

25/12/2018
קלמן קלונימוס גבריאלוב נולד בבניסביז', פלך מינסק, רוסיה הלבנה (1866), עלה ארצה ב - 1892, נפטר בשנת 1939.
חנה לבית אפשטיין (ממשפחת רבי לוי-יצחק מברדיצ'ב)

צאצאים: נחום, דב-יוחנן

קלמן קלונימוס נולד בניסביז', פלך מינסק ברוסיה הלבנה. הוא קיבל חינוך מסורתי והיה חובב ציון ופעיל-ציבור בעיר ניסביז'. עבד כסוחר בתוצרת חקלאית.

בשנת 1895 (תרנ"ה), לאחר הפרעות במוסקבה, כשהחלה תנועת ההגירה, היה קלמן בין היחידים שלא בחר באמריקה, אלא בארץ ישראל, ברחובות. הוא התיישב בה והחל לעבוד כפועל חקלאי ואחר כך כפועל חקלאי עצמאי, ונחשב למומחה לנטיעות ולעיבוד. הוא היה בין חמשת הפועלים שקיבלו נחלה בשכונת עזרא. כמו כן, היה חבר בהסתדרות הפועלים העבריים "אגודת אחים", מייסודו של אפרים חרל"פ, ועסק בצורכי ציבור, בגמ"ח ובמוסדות ציבור.

על קלמן קלונימוס כתב משה סמילנסקי בבוסתנאי - קישור לטקסט המלא

בנם נחום (1884 – 1950) - נולד בניסביז'. קיבל חינוך מסורתי. עלה עם הוריו לארץ ב- 1892. מספר פעמים נאלצו לחזור מנמל יפו לביירות, ופעם לפורט סעיד, עד שהצליחו להיכנס לארץ בגניבה. נחום המשיך ללמוד, ובשנים 1908 – 1911 עבד במצרים בתור פקיד מסחרי. הקים תעשיית מרצפות בחיפה ועסק במסחר. ממייסדי שכונת בת גלים בחיפה. בשנת 1935 היה מנהל סניף בנק מרכנתיל בע"מ, סניף רחובות. ברחובות עסק בחקלאות, היה חבר הוועד החקלאי במושבה, וכן עזר לקופת גמילות חסדים של "המזרחי" ברחובות.
בת הזוג: יונה ברמן-גבריאלוב (1893 – 1975).
ממשיכים: יהודה, נעמי, יעקב.
יעקב כתב על אביו נחום ועל אמו - יונה

דב יוחנן (1968-1890) -הבן הצעיר של קלמן והנייה גבריאלוב. הובא לארץ כתינוק בגיל שנתיים עם אחיו הגדול נחום. הוא היה הבן החקלאי במשפחה ועזר לאביו כל שנות חייו, לאחר מותו של קלמן גבריאלוב הפך לאיכר ממשיך בחקלאות ובעיקר בפרדסנות עד ליומו האחרון.

דב היה אחראי על עבודת הפועלים בפרדסים ומנהל העבודה שלהם. הוא הפעיל את בית האריזה המשפחתי לפרי הדר לייצוא תחת המותג "ג'פה". מידי בוקר היה רוכב על חמורו ולעתים על הפרדה, בדרכו לפרדסים השונים (של אחרים וכן פרדסים בבעלות ערבית במרחק רב) כדי לבצע בהם את מלאכת ההרכבה של סוגי הדר-מלאכה מסובכת אשר דרשה מיומנות רבה וידע מיוחד.ידיעותיו ויכולותיו בתחום הביאו את הפרדסנים הערביים מעזה, בסיום מלחמת ששת הימים, להגיע לרחובות ולחפש את המרכיב הידוע "חוואג'ה דב".

דב נישא ב- 1914 לחיה-דושה מבית שקלובין-מוולקוביסק (היום-בלארוס), בת רב העיר - אברהם שקלובין. משפחתה עלתה ארצה לתל אביב, והאב קבור בבית הקברות הישן"טרופלדור" בת"א.

לדב וחיה נולדו שני ילדים: שושנה (פרק) הבכורה (1915) , שהייתה לתלמידה הראשונה מרחובות אשר סיימה את "גימנסיה הרצליה" בת"א (קודם סיימו רק בנים), לימים סיימה תואר אקדמאי באוניברסיטה העברית בירושלים, בהר הצופים ושימשה כמחנכת ומורה במשך שנים רבות בתמ"ר-תיכון מאוחד רחובות (כיום ע"ש דה שליט). הבן אברהם נולד לאחר שלוש שנים (1918), עסק בחקלאות. גם הוא ומשפחתו התגוררו ברחובות.
 
צפייה במצגות שהכינה המשפחה - חלק א', חלק ב'
 

חסר רכיב