חסר רכיב

עודד ישראלי (2022-1933)

עודד ישראלי נולד ברחובות, בשנת 1933. גדל בשכונת היקב ברחובות, למד בביה"ס סמילנסקי, בוגר בית הספר החקלאי מקווה ישראל ובוגר הפקולטה לכלכלה וגיאוגרפיה באוניברסיטת בן גוריון. שירת בנח"ל, והיה חבר קיבוץ משמר דוד. נפטר ב-17 בינואר 2022.

חבר אגודת הציירים והפסלים בישראל משנת 1953, ובבאר שבע משנת 1962, בה גר בעת שעבד בקרייה למחקר גרעיני בנגב. הוא חזר לרחובות בשנת 1999 והצטרף כחבר לעמותה לאמנות חזותית ברחובות בשנת 2000.

למד ציור אצל הצייר יוחנן סימון, פסיפס אצל י' אנסקי ופרסקו אצל ש' שיינברג. מוריו ורביו לאמנות הפלסטית היו – ליאור רוט ושלום (זיגפריד) סבא – הם שהניחו את היסודות לחשיבה האומנותית, יסודות העומדים עד היום בבסיס ציוריו. כצייר, רשם בעיפרון ובעט על נייר אך בעיקר צייר בצבעי שמן על בד.

בתערוכה בבאר שבע, 1982, בה הציג את עבודותיו, כתב עליו דב רובין, בעיתון "שבע":
"ציורי השמן של עודד, פיגורטיביים ברובם, יונקים את השראתם מנופי הילדות של הצייר – יליד רחובות, שגדל בבית קטן מוקף בוסתן. עודד נוטה להתבוננות בחוויה האנושית על כל צורותיה, החל מימי ילדותו ועד היום. בציוריו משתקפים סימבולים שונים הבאים לייצג מצבים מגוונים הלקוחים מחיי יום יום..., מייחס חשיבות רבה לאור... עושה בו נפלאות ולעיתים בניגוד לחוקי הטבע, כאשר מקור האור משתנה ומתחלף באותו ציור עצמו... מצייר בשמן, בטכניקה מעודנת ועזת ביטוי, המכריחה את המתבונן להיטיב מבט כדי לחדור אל כל הפרטים...". (לכתבה המלאה). באחדים מציוריו, נתן עודד ביטוי לנוף ילדותו, היא המושבה רחובות.

ציוריו הוצגו במשך השנים בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות במקומות שונים ורבים בארץ ובחו"ל: במונטה-קרלו, מונקו 1977, בצ'יבה, אוקינאווה ונארא, שביפן 1982 בסיאטל, ארה"ב 1984, ובפאריס, צרפת 1988.

בשנת 1997 צייר עודד סדרה בת 12 תמונות שמן על בד הקרויה: "רצח רבין".

עודד, אייר ספרים וחוברות, עיצב הזמנות לאירועים מיוחדים, וכן עלוני פרסומת מסחריים לשוקי חו"ל. צייר ציורי קיר, האחרון שבהם 1998, בגודל: 2.0X4.5 מ', צבע פלסטיק על בטון, נמצא - בכניסה לחדר האוכל של הקריה למחקר גרעיני – בנגב וכן עבודת פסיפס, מאבן טבעית, לאולם ההנצחה לזכרו של דוד בן-גוריון.

בנוסף לכך כתב עודד בלוג : סיפורי ארץ ישראל - מצבות מדברות 1850-1950. בבלוג סיפורים המשתרעים על פני מאה שנים. אלה סיפורים על אנשים פשוטים או נשכחים שמצאו את מותם בלא עת עקב היותם חלק מהסיפור הציוני, מרצונם או שלא מרצונם, בארץ ומחוצה לה.

בספטמבר 1982 התפרסמה בעיתון "שבע"  כתבה של דב רובין על תערוכה משותפת של עודד ישראלי וחיים קליין - קישור
בינואר 2014 התפרסמה בעיתון "גל גפן" כתבה של ורדה טלמור על עודד ישראלי - "הישראלי שמספר סיפורי מצבות".

לאחר מותו התפרסמו בעיתון "הארץ" 2 כתבות על עודד:
רצח, רעל, קדחת ותאונה: מתעד המצבות סיים את הקריירה - קישור
מסע בין מצבות ישנות חושף טפח מחייהם של מטפל גמלים ומתבודד טבעוני - קישור

חקר וכתב - צבי תדמור
חסר רכיב