בשנים הראשונות היה ועד המושבה - "הארגון היחיד, אשר על פיו נחתכו כל ענייני החיים של רחובות" (זכרונותי, לוין-אפשטיין). ועד המושבה ניהל את כל ענייני המושבה ועסק בכל תחומי החיים: חינוך, רפואה, משפט, שמירה...
נמצאו 2741 תוצאות
נווה עמית היא השכונה הצפונית ביותר ברחובות, שוכנת בצפון-מערב העיר, מערבית לפארק המדע, ליד בית האבות "נווה עמית". השטח עליו נבנתה השכונה היה שייך ליהודי ירושלמי, ונקרא על שמו- "מגרשי ש"ץ ". האדמה, היית...
אהובה קריביצקי-קראוס נולדה בשנת 1932 ברחובות. היא השתייכה והתאמנה באגודת "הפועל רחובות" באתלטיקה קלה במקצועות הקפיצה לגובה וקפיצה לרוחק. כבר בגיל 18 (1950) היא קבעה שיא ישראלי חדש בקפיצה לגובה כאשר ני...
חקר וכתב - ד"ר יואל פיקסלר הרצאה זו הועברה לראשונה בערב לציון 131 לרחובות, 'ויקרא שמה רחובות', שהתקיים ב- 1.12.2021, בבית מורשת יהדות תימן וקהילות ישראל -----------------------------------------------...
המאמר המלא - בקובץ המצורף חקר וכתב - צביקה תדמור חיים יוסף (ח"י) יפה נולד ב- 1821 בזאגר-חדש וועקשנה בפלך קובנה ברוסיה כיום ליטא. בנו של הרב בן-ציון ליבר יפה. יפה קיבל חינוך יהודי מסורתי והוסמך כרב. יפ...
כשהגעתי לרחובות הייתה זו מושבה עטורת פרדסים אשר באביב, בעונת הפריחה, היה ריחם הנפלא נישא למרחוק, הרבה מעבר לגבולותיה. הפרדסים היו ענף מרכזי ונכבד בכלכלתה וסיפקו פרנסה לרבים מתושביה. כמושבה הייתה רחובו...
עמותת ש.מ.ר (שימור מורשת רחובות) בשיתוף ארכיון רחובות שמחים להציג סדרת סרטונים על החיים ברחובות של פעם. בסדרת סרטים זו התמקדנו ברחוב יעקב, הרחוב הראשון של המושבה. כאן תוכלו לראות את בני משפחות המייסדי...
עמותת ש.מ.ר (שימור מורשת רחובות) נוסדה במטרה לקדם את שימור המורשת ההיסטורית והתרבותית של העיר רחובות. חברי העמותה פעילים במגוון דרכים ועם גופים שונים בעיר כדי לקדם את מטרתה זו. בין היתר פועלת העמותה י...
איש "הצמחים והפרחים" "מוזר ותמהוני היה נוח. שתקן התהלך בבית המבודד על הגבעה, כאילו אינו יודע לדבר, קשוב למתרחש מסביבו ובלבו". כך פתח שמעון קושניר את ספרו "אנשי נבו" המספר את קורותיו של נוח נפתולסקי [1...
פורסם ב"כיוון חדש", מאי יוני 2021 - קישור לא מובן מאליו ואפילו פחות קל משנדמה במבט ראשון פשוט להגיד תודה, להודות, לדעת להוקיר ולבטא תחושה זו. ומאידך, ולא פחות מכך, גם הצד השני של המשוואה לא תמיד מתקיי...
חזרה לדף הראשי - צביקה מרכוס (כולל התייחסות לזכויות יוצרים)
חזרה לדף הראשי - צביקה מרכוס (כולל התייחסות לזכויות יוצרים)
צביקה מרכוס נולד בדצמבר 1947 במחנות המעפילים בקפריסין. הוא עלה עם משפחתו לישראל בסוף ינואר 1948, ואחרי תקופת מגורים קצרה ברחובות המשפחה עברה לגור במושב סתריה. ב- 2014 עבר לגור ברחובות. צביקה מצלם שנים...
ארכיון רחובות רואה את תפקידו גם בשימור ההיסטוריה העכשווית! התיעוד של העיר באמצעות הצילום מתקיים באופן קבוע ורציף ע"י צלמים מקומיים, שמצלמים בכל רחבי העיר - נוף, אתרים, בתים ועוד. באתר הארכיון מוצגים ת...
פורסם ב"כיוון חדש", ספטמבר אוקטובר 2020 - קישור טרם הקמתה של רחובות, הדגישו מייסדיה את עקרון העצמאות ועבודת אדמת הקודש: "אנחנו צריכים לבנות מושבה למופת, בכספנו אנו, מבלי כל עזר או הלוואה. למען יראו כי...
יעקב ברוידא (1833- 1906) יעקב יוסף ברוידא נולד ב- 1833 בפולין. הוא היה בנו של הרב בנימין מוורשה, נכדו של אהרן ברוידא ונינו של הגאון רבי חיים ברוידא, נצר לגאון הרב אברהם אשל ברוידא מפראג. במשך דורות, כ...
מחקרה של רחלי רוגל סיפור נטיעתו של עץ הזית בט"ו בשבט תרע"ח (1918) ברחובות על ידי הגנרל האוסטרלי סר הנרי שובל כבר היה למיתוס. היש גרעין של אמת בסיפור? האם סיפור זה מהדהד גם באוסטרליה הרחוקה? האם עץ הזי...
יוסף נולד ב- 15 ביולי 1904 בלודז', פולין. אביו שמואל יעקב היה בעל ביח"ר לייצור יי"ש (יין שרוף) ואמו פייגה לבית לוי הייתה עקרת בית וגידלה עשרה ילדים. טויבא ביאליק , דודתו של יוסף, עלתה לארץ ישראל והגיע...
הרבייטר היה קבלן בנייה בארה"ב. בשנת 1929 הגיע לרחובות, רכש נחלה (נחלה שבמקור היתה שייכת לזאב גלוסקין, ועברה מספר ידיים), ונטע עליה פרדס. בפינת הפרדס הסמוכה למשובה בנה בית אריזה, בית באר ובית דו קומתי ...
גיורא שוסטר נולד בהמבורג, גרמניה בשנת 1915. למד מוסיקה, כולל בניית כלי נגינה, בהמבורג ובקלן. גיורא הגיע לארץ בשנת 1938, התגורר כשנתיים בקיבוץ המעפיל ובקיבוץ מעברות. לאחר מכן עבר להתגורר עם הני אשתו בר...
"מוסד טמפלהוף" לילדים היה מוסד דתי פרטי שהחל לפעול ברחובות בשנת 1948, במהלך מלחמת העצמאות. רחל (רוז) ויעקב טמפלהוף הקימו את המוסד וניהלו אותו. ראשית דרכם בהקמה ובניהול מוסד לילדים נצרכים במושבה גן יבנ...
אחד מסימני "הדרך" החשובים בילדות בניינו, היה הביקור בחנות "נעלי עדה" ברחוב יעקב ברחובות. החנות הייתה פצפונת, ולרוב, האנשים היו עומדים בתור מחוץ לחנות, עד אשר התפנה מקום בפנים. לאורך הקירות של החנות, מ...
"בימי רביעי, אם ההתחייבויות שלי ומזג האוויר מרשים לי, אני נוסעת לשוק הפשפשים ברמלה. שם אני מחפשת "אוצרות". זה יכול להיות משהו יקר ערך או משהו שיש לו ערך רק בשבילי, כי הוא מקשר אותי שוב עם העבר. לפעמים...
בשנת 1979 חלה שנת שמיטה. בפעם השנייה מאז שהתחלנו לעבוד בחקלאות. החלטנו שהפעם אנחנו מקיימים את המצווה, והשבתנו את המשק למשך שנה. בעלי מצא לעצמו עבודה כמבקר איכות בחברת 'אגרסקו', בבדיקת טיב הפרחים שנשלח...
בימי שלישי, יום ה"סידורים" שלי, הייתי נוסעת לרחובות. לרוב הייתי מחנה את רכבי במגרש שמאחורי תחנת המשטרה. משם, כדי להגיע לרחוב וייצמן ולמרכז העיר עברתי דרך סמטת רופמן. כל פעם הייתי נפעמת מהפרדס הקטן הצו...
מעט זמן אחרי שהתחתנתי התחילה לכאוב לי שן. ראיתי שאין מנוס מביקור אצל רופא שיניים. היינו עולים חדשים ולא ידעתי למי לפנות. התחלתי לחקור את החברים שלנו במושב. משפחת אבו המליצה לי לפנות לרופא השיניים שלהם...
בתחילת שנות ה-80 היו לנו כמה עונות טובות ורווחיות ביצוא של פרחים לאירופה, בעיקר פרחי גרברה. אחרי שנים קשות ולא רווחיות בגלל מספר סיבות, ביניהן חוסר הניסיון שלנו וגם בגלל הדרכה, שלפי דעתי, לא הייתה מספ...
על עלילות איתי אפשר לכתוב ספר עב כרס ובטח אי אפשר להספיק הכל בדף אחד. הוא היה ילד חמוד וג'ינג'י, כמו אחיו קוקי ושקט, עד שהוא התחיל ללכת. זה היה די מאוחר אבל כאשר הוא הבין שככה יוכל להגיע לכל מקום, הוא...
בשנות ה-80 ראיתי מודעה קטנה שפירסמה קורס ללימוד עיצוב חלונות ראווה. באותם זמנים הייתי עסוקה עד מעל הראש בטיפול בשלושת ילדיי (הרביעי יגיע רק עשור יותר מאוחר) ובגידולים החקלאיים שהיו לנו. הזמן להקדיש לא...
סתיו 1977. שוב מגיע החורף, ושוב אני צריכה להחליף בין בגדי הקיץ לבגדי החורף. מרוקנת את החלק התחתון של הארון, מורידה מלמעלה את בגדי החורף ומעלה במקומם את בגדי הקיץ. את העבודה הזאת הייתי עושה בדרך כלל לב...
כאשר בעלי עלה ארצה כדי להתיישב במושב רמות מאיר, הוא כבר הכיר את הארץ: כל הפלוסים וכל המינוסים. באותם זמנים לא היה השפע של ימינו: הרהיטים לא היו מעוצבים, ולא היו הרבה מהדברים שהיינו "רגילים" אליהם. לפי...
כאשר בננו קוקי היה בן שש, ואחיו איתי בן שנתיים, נכנסתי שוב להריון. מאוד רציתי בת. בזמנים ההם לא היה אפשרי לדעת מה מין העובר עד הלידה. חשבתי ללדת בדיוק בסוף החודש התשיעי, כמו בשתי הלידות הקודמות, זה או...
בימים ההם, של ראשית שנות השבעים, העיר רחובות נראתה לנו רחוקה רחוקה. זה היה מבצע לנסוע אליה ומשימה מסוכנת ביותר. למה? בימים ההם היה מקשר אותנו לעיר כביש רחובות-רמלה דרך צומת ביל"ו. כביש כזה לא ראיתי בש...
יום שלישי. יום הסידורים שלי ברחובות. עצרתי ליד הרמזור בפינת הרצל - בית הפועלים, ומחכה לאור ירוק כדי לחצות את הכביש. ילד, בן 11 בערך, ניגש אלי ומבקש עזרה : "אין לי כסף לאוטובוס כדי לחזור הביתה. האם את ...
לקח לי הרבה זמן להתאושש מהלידה הראשונה, ומהפחד שלי לחוות שוב דיכאון שאחרי הלידה,כמו שחוויתי עם קוקי, בכורי. הייתה לי גם התקווה שאצליח קצת להשתחרר מהעבודה הקשה בחקלאות וכי יתפנה לי יותר זמן לתינוק החדש...
1971. השכנים שלנו, דזי ויצחק, החליטו יום אחד, שכישראלים אמיתיים, אנחנו יכולים וחייבים לראות הצגה בעברית. הבחירה נפלה על "אמי הגנרלית", שהייתה מוצגת אז בבית העם ברחובות. להם היה רכב והם הציעו לנו להצטר...
כשלושה חודשים לאחר חתונתי, נסעתי לרחובות, למסור בדיקת שתן כדי לברר אם אני בהריון. להבדיל מהיום, שקיימות בדיקות הריון עשה בעצמך, אז היה צריך להמתין כחודש וחצי עד שהיה בכלל אפשרי לבדוק, ועוד כשבועיים עד...
אליאס הוא הספר " שלנו" מתמיד.. או כמעט. כאשר בעלי התיישב ברמות מאיר ב- 1969, עולה חדש בסביבה לא מוכרת, היה צריך לחפש לעצמו ולמשפחתו שהקים, מערך של שרותים ובעלי מקצוע : רופא שיניים, סנדלר, חנויות למיני...
עליתי ארצה בגיל 19. תרבות שתיית הקפה האיטלקי הייתה כבר מושרשת בי היטב. כאן מצאתי נס-קפה, קפה שבאיטליה לא נחשב בכלל לקפה ושאני לא נגעתי בו. יום אחד, בזמן שהותי באולפן בקיבוץ נען הציעו לי ספלון קפה קטן,...
ד"ר חיים ויצמן (1874- 1952) היה נשיאה הראשון של מדינת ישראל, בין השנים 1952-1949. כמדען ואיש מחקר בתחום הכימיה עשה רבות והיה מדינאי בעל קסם אישי רב. נמנה עם המנהיגים שהביאו לכינונה של מדינת ישראל. חיי...
המפגש עם אהרן אייזנברג חיים ויצמן היה בן אחת עשרה כאשר הוריו שלחו אותו ללמוד בגימנסיה בעיר הגדולה, פינסק. האירוע החשוב הראשון הזכור לו מימי הגיעו לשם היה מפגש הפרידה מאחד מראשי הקהילה היהודית בעיר, אה...
תיאור החגיגות לציון היווסדה של רחובות שופכים אור על הדרך בה נבחריה ציינו את התפתחותה ואת הישגיה של מושבה שהפכה ברבות הימים לעיר ואם בישראל. לראשונה חגגו את יום היוסדה במלאות לה חמישים שנה, ב- 1940. מא...
נולדתי חודש לפני פרוץ המרד הערבי הגדול במרץ 1936. אבי (יעקב גליבטר) הגיע לארץ כחלוץ בשנות ה – 20, ומיד החל לעבוד בבניין כטייח, כמו רבים אחרים שהגיעו בשנים ההן. בעקבותיו הגיעה שאר משפחתו, ואיש לא נשאר ...
אהובה קריביצקי-קראוס נולדה בשנת 1932 ברחובות. היא השתייכה והתאמנה באגודת "הפועל רחובות" באתלטיקה קלה, במקצועות הקפיצה לגובה וקפיצה לרוחק. כבר בגיל 18 (1950) היא קבעה שיא ישראלי חדש בקפיצה לגובה, כאשר ...
אסתר זמורה בספרה " נשים עבריות ציוניות " מתארת את ראשית הקמתם של ארגוני נשים באופן ספונטני ומקומי, בערים ובמושבות, ללא ארגון ארצי. זמורה מתארת כי בסוף שנת 1917 הוקמה "אגודת נשים עבריות" הראשונה בירושל...
חודש לפני פתיחת חגיגות ה-80, ראש העיר שמואל רכטמן קיים מסיבת עיתונאים, בה הודיע על מועד פתיחתן ב- 14 ביוני 1970. הוא פירט בפני העיתונאים את התוכנית, וציין כי ראש הממשלה ושרים ישתתפו בחגיגות ויריד יעמו...
ההכנות לחגיגות מדינת ישראל הצעירה זה עתה קמה, קליטת העלייה ההמונית בעיצומה והיישוב נמצא בתקופה כלכלית קשה של צנע ומחסור, בעוד קרבות מלחמת העצמאות שהסתיימו לא מכבר עדיין חרוטים היטב בזיכרונם של האנשים....
חגיגות יובל ה-70 התקיימו ברחובות באפריל 1961, למרות שעל פי מניין השנים היו צריכים לקיימן ב- 1960. החגיגות נדחו בשנה, ואין לנו עדות מתוך הפרטי כלים של העירייה מדוע החליטו לדחותן. כותרת צנועה בעיתון כי ...
בנובמבר 1939, שלושה חודשים לאחר שפרצה מלחמת העולם השנייה ומספר חודשים לפני המועד בו מלאו למושבה רחובות 50 שנה, עלתה בישיבת ועד הפועל של המועצה [1] השאלה האם נכון לקיים חגיגות יובל של המושבה בשנה לא נו...
ארכיון רחובות רואה חשיבות רבה במחקר היסטורי הנסמך על חומרי הארכיון. לאורך השנים הארכיון מקדם מחקרים ופרסומים הנוגעים להיסטוריה המקומית. רשימת הפרסומים של ארכיון רחובות: ועד המושבה ברחובות 1923-1890 , ...